Pompy ciepła działają zupełnie inaczej niż grzejniki czy elektryczne kocioły. Czy jest to jednak możliwe, aby zużywały one nawet 5 razy mniej ciepła niż oddają do budynku? Odpowiedź brzmi tak! To, co wyróżnia urządzenia to niezwykle wysoka efektywność energetyczna. Dzięki temu zapewniają one jednocześnie najniższe koszty przy największych efektach. Z tego względu cieszą się one coraz większą popularnością.
COP a SCOP
COP - współczynnik ten wskazuje na ilość zużytej energii cieplej oraz elektrycznej, które dostarczone są w danym momencie. Parametr ten jest wręcz idealny, aby porównać wydajność różnych pomp ciepła. Nie odpowie on nam natomiast na pytanie, ile będzie wynosiło nas ogrzewanie domu tym urządzeniem.
SCOP - ten współczynnik określa z kolei koszty eksploatacji pompy ciepła. Co to znaczy? Określa on ilość energii, która została dostarczona do ogrzania wody oraz domu, od ilości zużytej podczas tego energii elektrycznej. SCOP przedstawiane jest w zestawieniu śródrocznym.
Zarówno na tle COP, jak i SCOP najlepiej wypadają pompy ciepła marki Toshiba. Charakteryzują się one bowiem niezwykle wysoką wydajnością oraz niskim zużyciem prądu elektrycznego.
Kiedy pompa ciepła pracuje efektywnie?
Pompa ciepła pracuje efektywnie wtedy, gdy podczas jej wyboru weźmiemy pod uwagę kwestię standardu energetycznego budynku oraz jego wielkości, a także samą sprawność urządzenia, który wyznaczy nam współczynnik COP. Ze względu na najlepszą sprawność pomp ciepła podczas ogrzewania płaszczyznowo - podłogowego, to właśnie ten sposób najczęściej wybierają Polacy. W tym przypadku do efektywnego działania ogrzewania wystarcza woda o temperaturze ok. 35°C. Tą wartość wyznaczy nam współczynnik SCOP.
Pompy ciepła, które służą do c.w.u. (ciepła woda użytkowa) pracują najczęściej poza sezonem grzewczym, kiedy temperatura wynosi od 7 do 10°C. Największy wpływ na ich efektywność ma jednak temperatura dolnego źródła. To z kolei przekłada się na średnią moc grzewczą, a także czas nagrzewu. Na dobrą efektywność pompy ciepła wpływa także temperatura wody, która zasila instalację. Jej średnia temperatura wynosi ok. 10°C.
Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się, kiedy temperatura źródła dolnego zostaje obniżona do np. -8°C. Aby pompa działała wówczas prawidłowo, konieczna jest wymiana konstrukcji, a także wprowadzenie systemu odszraniania. Szron jest bowiem nieuniknionym czynnikiem podczas niskich temperatur, a w jego wyniku następuje wykraplanie się z powietrza, które jest ochładzane w pompie ciepła.